Oslo museum – planer og visjoner
Det var 30 personer til stede, og alle ble ønsket velkommen av Anne Marie. Ordet ble så gitt til Marie Skoie, historiker og museumskvinne og direktør ved Oslo Museum siden oktober 2022. Hun ville fortelle om museet og dets planer og visjoner.
Marie Skoie presenterte seg og fortalte at hun tidligere har jobbet ved Folkemuseet på Bygdøy, i Kartverkdirektoratet og for Teknisk museum. Hun er historiker og Finn Erhard Johannessen var hennes veileder i studietiden.
Hva er Oslo Museum?
Et museum har ingen beskyttet tittel. Det er en permanent, ikke- kommersiell institusjon i samfunnets tjeneste som samler inn, bevarer, forsker på og formidler materielle og immaterielle gjenstander med vitenskapelig, kulturhistorisk eller naturhistorisk interesse. De gir ut publikasjoner, har byvandringer og holder foredrag. Et museum skal være i endring.
Hun viste bilde av en klokke med to minuttvisere. Dette symboliserte at landet tidligere ikke hadde en felles tid, men hadde en tid for hvert sted basert på når solen sto i sør (soluret). Stortinget vedtok en felles tid 1. januar 1895. Først var det stor motstand i Stortinget mot dette, men så gled det igjennom etter ca. 10 år. Loven ble skrevet på nynorsk som den første loven på dette språket. Før dette hadde det til og med vært forskjellig tid på Østbanen og Vestbanen ved beregning av togtabellene, for ikke å snakke om 22 minutters forskjell mellom Kristiania og Bergen og enda lengre mellom Oslo og Vadsø, Bergen og Trondhjem. Tiden ble bestemt ut fra sentraleuropeisk tid (CET) som ligger en time foran GMT (Greenwich Mean Time vedtatt som verdens standard i 1884) og er UTC + 1 som normaltid og UTC +2 som sommertid, (Universal time coordinated) I 2018 avskaffet EU-landene sommertid, men vi har beholdt den.
Det er et ønske om at hver ny leder av museet skal lage en ny strategi. Skoies strategi er «Hele byens museum»
Det første samfunnsoppdraget er fra 1905 og Oslo Bymuseum ble stiftet og flyttet inn på Frogner Hovedgård i 1909 som var eiet av Oslo kommune siden 1896.
Samfunnsoppdraget er nå utvidet og stiftelsen heter Oslo Museum. De har lokaler også på Grønland og Sagene. Oslo Bymuseum er fortsatt på Frogner hovedgård, her ligger også Teatermuseet.
Stiftelsen skal formidle og skape kunnskap om Oslos historie med vekt på byutvikling, arbeidskultur, teater og scenekunst, minoriteter og mangfold.
Museet skal ivareta og utvikle en samling på over 1mill foto og 43 000 kunst- og kulturhistoriske gjenstander
Museet skal tilby relevant formidling for ulike målgrupper
Museet samarbeider tett med andre aktører for å løse samfunnsoppdraget.
I fjor kom 18 270 skolebarn. De kommer inn gratis. Staten gav i fjor 16 mill og kommunen 20 mill til driften.
I 2025 er det åpnet to nye utstillinger for barnefamilier: « Neste stopp: Oslo» på Frogner og « Gå inn i historien» på Sagene. Museet på Grønland er forvandlet til en håndverksfabrikk – Hasansens fabrikk, og i oktober åpnet den turnerende kunstutstillingen « Skakke folkedrakter» på Grønland. Interkulturelt museum holder til i lokalene til gamle Grønland politistasjon. Her får du innblikk i samfunnsaktuelle temaer, kunst og kultur. Arbeidermuseet ligger idyllisk til i det gamle fabrikkmiljøet ved Akerselven. Her kan du oppleve byens arbeiderhistorie og få innblikk i industrieventyret som utspilte seg langs elven.
Samlingene reiser rundt:
Fritz Thaulow til Vestfold museum
Asta Nørgård til Nasjonalmuseet
Edvard Munch, selvportrett fått av han søster Inger, til Italia
Museumspolitiske mål er:
Solid kunnskapsproduksjon
Relevant formidling
Helhetlig samfunnsutvikling
Trygg ivaretakelse
Aktiv samhandling
I tråd med dette foregår en aktiv innsamling av samtidsdokumentasjon som er relevant for en mangfoldig og helhetlig samlingsutvikling, som f.eks. fotodokumentasjon av reaksjonene på drapet på Tamima Juhar i 2025 og forslag om bruk av middelalderparken med lokomotivmuseet.
Museene sliter med økonomien. Det kreves nye lagre til samlingene. Det hjelper at mye er på utlån f.eks. i Gamle Losjen, Høyesterett og kanskje senere i Deichmanns filialer? Aker samlingene tar mye plass. De er preget av enkeltgjenstander uten medfølgende historie og sammenheng og er derfor vanskelig å stille ut. Frogner Hovedgård er for liten, men museet blir værende der.
Trine Skeie Grande, styreleder for Oslo Museum fra 2023 spør: «Speiler vi samfunnet eller skaper vi en felles fremtid?»
Museums driften gir mange muligheter. Det ligger på tre steder med forskjellig, men god beliggenhet i byen. Det er mange dedikerte medarbeidere med høy kompetanse på mangfold og medvirkningsarbeid. Det er mange samarbeidspartnere i ulike miljøer. Det er få andre institusjoner som har hele Oslo som hovedfokus.
Museet er avhengig av at publikum kommer og slutter opp om institusjonen.
Kristin Eckbo